English

תיירות נומיסמטית

יוסף שחם שטיניג

התיירות המודרנית נחלקת כיום לתחומי התעניינות והנוסעים בונים להם תוכניות בהתאם לתחומים המעניינים ומושכים אותם לארצות שמעבר לים. יש טיולי ארכאולוגיה, טיולי טבע, טיולי גסטרונומיה ועוד ועוד. אני כחובב נומיסמטיקה,סיגלתי לי בשנים האחרונות טיולים שמשולב בהם גם תחום התעניינותי – נומיסמטיקה על סוגיה השונים. מכיוון שאין עדיין, משרדי תיירות המתמחים בכך ומכינים מראש תוכנית סיורים, פיתחתי לי טכניקה אותה אני רוצה לחלוק עמכם ולספר מעט מחוויותיי בארצות תבל.

נומיסמטיקה נמצאת בכל מקום, בשווקים, בירידים המתמחים, בחנויות המזכרות, בחנויות התכשיטים ובעוד מקומות זרים ומשונים. באימדירה השייך לפורטוגל. יגעתי ומצאתי ולאחר בדיקה הגעתי למפעל תחרה שם בין נשים ונערות הסורגות תחרה מרהיבה, ניסו למכור לי מטבעות אנגליה מרהיבות הרבה פחות!.

בתל-אביב כאשר אתה רוצה לחוש את הדופק לשמוע ולהשמיע ו"להריח" קצת נומיסמטיקה, אתה בא אצל שמואל וקובי לידרמן ברחוב בן יהודה. חנות זו בית ועד ל"בטלנים" והולכי רכיל, שאני אחד מהם, אך שם גם חיה ונושמת הנומיסמטיקה הישראלית, זו אינה רק חנות אלא מעין מועדון אספנים,סוחרים וכל מי שקשור לנושא. אם אתה רוצה לראות במו עינייך שטר שגוי חדש, או שטר מנדט של 10 פונט-יוניק שזה עתה "התגלה" בעליית גג בירושלים ובו במקום המגדל ברמלה מופיעים מגדלי עזריאלי!!! זה המקום אליו תשים פניך. שם גם תפגוש את עמיתיך "המשוגעים לדבר" או משוגעים סתם. כאן יכבדוך בכוס תה או כוסית והרבה הרבה סימפטיה.

כך גם בארצות זרות החנויות הן הן המקומות לחוש את הדופק ולתהות על המתרחש בתחום שמעניין את כולנו. לתאור מסעותי אספר כמהאנקדוטות.

בשוודיה, למשל, נכנסתי לחנות קטנה בשטוקהולם, המוכר שוודי אדיב וקצת שתוי, ריח השנאפס עמד באוויר. התחלנו לשוחח שאלתי, מי אוסף, מה אוספים, כמה חנויות יש בעיר, כנראה כמה עשרות. מפעם לפעם נכנסו צעירים לחנות וקנו פריטים התעניינתי והסתבר לי שחנויות הנומיסמטיקה בשוודיה הן גם חנויות למכירת סובנירים נאציים, סמלים, כלי נשק, כובעים אותם צעירים, "גלוחי ראש", מתקשטים בסמלים האלה וזה חלק חשוב מהמסחר. שאלתי על המטבע השוודי המקורי הדאלר – מטיל נחושת כבד ומוטבע, שהיום הוא די נדיר ויקר שמחתי להחזיק את הפריט בידיים לאמוד את משקלו ולראותו בעיניים. פריט שעד עתה ראיתי רק בתמונות.

העיר פאורטו קרוז שוכנת בצפון האי טנריף,אחד מהאיים הכנריים. העיר התיירותית מרכזת בעיקר תיירים מגרמניה וצפון אירופה, שכנראה אינם מתעניינים במיוחד בנומיסמטיקה בעת הנופש שלהם, לכן היה קצת קשה לאתר את החנות היחידה העוסקת בבולים ומטבעות, שטרות, טלכרדים ומזכרות תיירות אחרות. בעלהחנות, איש מבוגר, עטור הילת שער לבנה המזכירה את הסופר הנס כריסטיאן אנדרסן ואכן מוצאו מדנמרק והוא מתגורר בפינה רחוקה זו כבר עשרות שנים. לדבריו העסקים די חלשים, אין התעניינות רבה וגם התיירות לא מושיעה את העסק המדשדש ולכן היה פנוי לשיחה ארוכה על המקום, על הנומיסמטיקה הספרדית כשהוא מתעניין בישראל ובנומיסמטיקה שלנו.בחלון הראווה שלו כיכבו כמה מטבעות ומדליות של החברה למדליות שלנו אכן ד"ש בארץ רחוקה.

שוויץ היא כידוע מדינה מאוד מאורגנת אולי מסודרת מדי, חנות הנומיסמטיקה של מר אליאס בקומה שנייה של בית דירות בג'נבה משוריינת ממש, המוכר יושב אחרי מחיצת זכוכית מבודדת ואילו הלקוח יושב בחלקו הקטן של החדר. הפריטים מועברים דרך חלון המוגף כל פעם מחדש. מאחר ונראיתי "הגון" ובעיקר מאחר ומר אליאס הוא מבני עמנו ומלמל קצת עברית, זכיתי לקבל לבחינה מגש גדול ובו מכל טוב, מטבעות כסף, זהב מדליות ועוד ובעודי בודק ומבקש לרכוש פריט אך קודם שוקל בודק ומחשב, הושיט מר אליאס את ידיו, לקח את המגש, סגר את החלון, איחל לי צהריים טובים ונעל את הדלת. אין מה לעשות בשוויצריה 12 זה 12 "להתראות אחר הצהריים" אמר מר אליאס והלך.

כשאתה מחפש מטבעות זהב בתורכיה לך אל צורפי הזהב המצויים לרוב בכל בזאר טורקי הגון. בטורקיה כל דבר הוא כנראה בניגודלחוק, אפילו החוק בעצמו. וצורפי הזהב עושים מכל פריט עניין גדול הדורש דיסקרטיות וזהירות רבה.  כאשר חיפשתי פריטים מעניינים בבזאר של מרמריס במערב תורכיה פניתי למספר צורפי זהב עד שאחד מהם אמר שיש לו משהוא מאוד מאוד יקר. הסתקרנתי, למרות שברשותי הרבה פריטים תורכיים עוד אחד או שניים לאיזיק. כנהוג לגמתי כוס תה תפוחים וחיכיתי, הגיע מורה הדרך ולקח אותי לשיטוט בין הסמטאות הלכנו והלכנו וכעבור 10 דקות כנראה חזרנו פחות או יותר, לאותו רחוב.הושבתי בחנות של תורכי משופם אחר שנראה כמו הקודם, שתיתי 2 כוסות תה תפוחים ואז הגיע המשופם השלישי, סגר את הדלת ושלף בחגיגיות 2 לירות תורכיות מזהב, פריטים נדושים שיש לי כמה מהם, לצערי בזאר תורכי זה לא מה שהיה פעם.

תאילנד היא ארץ אקזוטית וכך גם הנומיסמטיקה שלה, אם אתה רוצה לראות פריטים מעניינים מהמזרח הרחוק, דברים שלא רואים בארץ בדרך כלל, סע לתאילנד יש לכך עוד סיבות טובות שלא כאן המקום לדבר עליהן! ליד ארמון המלך והמוזיאון הנומיסמטי שוכנת חנות של "החברה הממשלתית" המוכרת את המלך והמלכה בכל וורסיה שתבחר כסף, זהב, נחושת, גדול או קט,ן עם פיל או בלעדיו, אבל בשביל פריטים אחרים מעניינים קצת יותר, לך אל הדוכנים. הדוכנים האלה מוכרים בעיקר סטים לתיירים ומעט מאוד דברים מעניינים ממש, אבל ממוכרי הדוכנים אם תשאל ותברר תגיע גם למקומות היותר מעניינים.

כך היה בעיר פוקט בדרום תאילנד. מדלפק הקבלה במלון הונחתי לסביבה בעיר בה פועלים דוכנים המוכרים בין השאר מטבעות והם הם שהפנו אותי לחנות של "הסיני" ברחוב הסמוך. "הסיני" הסתבר היתה אישה תאילנדית נאה שהיא בעלת החנות העוסקת בעתיקות המזרח הרחוק ובין הפגודות, הבודהות ועדרי הפילים נסתרה לה מגירת פלאים ובה שלל מטבעות אקזוטיים, אותם לא היתה לי עד אז אפשרות לראות ולמשש, שי סי מסין בגדלים שונים לשונות כסף משונים ועוד ועוד, גם השיחה היתה מעניינת ונקשרו קשרים הנשמרים עד היום, העולם ההוא זר ומוזר וכך גם הנומיסמטיקה שלו.

בקצרה תיארתי כמה חוויות נומיסמטיות ברחבי תבל,יש עוד ועוד ועליהן בהזדמנות אחרות.

בן יהודה 18, תל אביב 63802   טל': 6299453 – 03,  נייד:2538831 – 052   דוא"ל: liderman@netvision.net.il

 18Ben Yehuda St.  Tel Aviv 63802  Tel: 03-6299453,  Mobile: 052-2538831   E-mail: liderman@netvision.net.il